A. Sysas: Gegužės pirmoji – ne šiaip ,‚išeiginė‘‘ diena, kurią vis bandoma atšaukti

A. Sysas: Gegužės pirmoji – ne šiaip ,‚išeiginė‘‘ diena, kurią vis bandoma atšaukti

Gegužės pirmoji – ne šiaip graži išeiginė pavasario diena, kurią vis bandoma atšaukti kaip šventinę, sako socialdemokratai. Tai diena, kuri suteikia Lietuvos ir viso pasaulio žmonėms progą parodyti solidarumą, priminti valdžiai ir darbdaviams apie darbuotojo teises. Pasak Seimo nario Algirdo Syso, pandemijos ir naujų ekonominių iššūkių metu, šias teises ypač svarbu apginti ir išsaugoti, nes į jas kėsinamasi ypač aršiai.

Lietuvoje per trisdešimtmetį pažanga menka. Deja, darbdavių mentalitetas dažniau ,,laukinio kapitalizmo‘‘ laikų.

„Kaip vis kartojasi bandymai panaikinti pačią Gegužės 1-ąją, kaip šventinę dieną, taip vis pasigirsta siūlymai riboti darbuotojų teises. Darbdavių organizacijos ir jas remiantys politikai reikalauja liberalizuoti arba suspenduoti Darbo kodeksą. Nueinama ir toliau – neseniai Seime buvo registruoti siūlymai keisti Darbo kodeksą taip, kad darbuotojams būtų galima nemokėti net minimalios algos, leisti dirbti ne nustatytas 8 darbo valandas, o net iki 12-os. Tai sunku suprasti, matant, kaip darbdaviai kitose Europos Sąjungos valstybėse elgiasi atvirkščiai – siekia išsaugoti žmonėms jų darbo vietas, pragyvenimo šaltinius – sumažina darbo krūvį ar valandas, kad kuo daugiau žmonių galėtų dirbti ir neprarastų pajamų“, – sako socialdemokratas Algirdas Sysas.

Pasak Seimo nario, dabartinė krizė parodė, kad darbuotojų ir darbdavių santykiuose Lietuvoje per trisdešimtmetį pažanga menka. Deja, darbdavių mentalitetas dažniau ,,laukinio kapitalizmo‘‘ laikų. Dabar kaip niekad reikia daugiau solidarumo, atjautos. O ką matome? Nuo pandemijos pradžios profesinės sąjungos sulaukė tūkstančių darbuotojų pranešimų apie spaudimą eiti nemokamų atostogų arba savo noru palikti darbą.

Todėl svarbu profsąjungas prisiminti ne tik per krizę, bet ir geresniais laikais.

„Gerai, kad žmonės prisiminė profesines sąjungas. Bet jos pajėgios kovoti ir padėti žmonėms tiek, kiek galių sukaupė iki krizės. Todėl svarbu profsąjungas prisiminti ne tik per krizę, bet ir geresniais laikais. Deja, profsąjungos Lietuvoje negausios – ir iki krizės, ir dabar. Prisiminkime, kad profsąjungų balsas buvo sustiprėjęs po ankstesnės krizės pamokų, bet netrukus žmonės vėl pamiršo praeitos sunkmečio patirtį“, - primena A. Sysas.

Socialdemokratai, solidarizuodamiesi su Lietuvos profsąjungomis ir visais darbuotojais, siūlo Gegužės pirmąją šiemet minėti palaikant profesines sąjungas ir skatinant žmones įsitraukti į jų veiklą. Tik būdami solidarūs galime apginti ir išsaugoti darbuotojų teises, ypač krizės akivaizdoje, darbdaviams naudojantis sudėtinga situacija ir bandant gelbėti verslo interesus vien tik žmonių sąskaita.

Close