Seimas užbėgo už akių V. Matijošaičio planams – reikės apklausti visus perdalijamos teritorijos gyventojus

Seimas užbėgo už akių V. Matijošaičio planams – reikės apklausti visus perdalijamos teritorijos gyventojus

Seimas užbėgo už akių Visvaldo Matijošaičio užmojams prie Kauno miesto prijungti dalį geidžiamų Kauno rajono teritorijų. Seimo nariai balsų dauguma pritarė socialdemokratų pasiūlytai įstatymo pataisai, reglamentuojančiai gyventojų apklausas dėl galimų teritorijų keitimų. Pagal pataisą gyventojų apklausoje balsuoti galės visi tos savivaldybės teritorijoje gyvenantys gyventojai, kurios teritoriją planuojama prijungti. Ligi šiol, pavyzdžiui, Kauno miesto tarybai pareiškus norą prisijungti dalį Kauno rajono teritorijų – buvo planuojama apklausti tik prijungiamose teritorijose gyvenančius žmones.

Teritorijų pakeitimai gali turėti pasekmių ne tik prijungiamų teritorijų gyventojams, bet ir aplinkinėse, neprijungiamose teritorijose gyvenantiems žmonėms.

„Kai nebuvo aiškaus reglamentavimo tai kažkam ir kildavo tokie norai prisijungti teritorijas neatsiklausus žmonių nuomonės. Tuo tarpu šalies vidaus teritorijų keitimas gali turėti gilias socialines, ekonomines, aplinkosaugines, teisines ir politines pasekmes. Todėl šiuo klausimu turi būti atliktos ne tik išsamios studijos ir analizės, bet ir apklausti visos teritorijos, pavyzdžiui, skaidomos savivaldybės gyventojai. Teritorijų pakeitimai gali turėti pasekmių ne tik prijungiamų teritorijų gyventojams, bet ir aplinkinėse, neprijungiamose teritorijose gyvenantiems žmonėms“, - teigė įstatymo pataisos iniciatorė Raminta Popovienė.

Pataisą Seime pateikę socialdemokratai rėmėsi Europos vietos savivaldos chartija, kurios 5 straipsnyje teigiama, kad ,,savivaldybių teritorinės ribos negali būti keičiamos, iš anksto nepasitarus su visomis vietos bendruomenėmis ar nesurengus referendumo, kur tai leidžia statutas“. Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato vietinių referendumų galimybės, tačiau ši vietos gyventojų teisė realizuojama vietinių apklausų procedūra.

„Žmonių nuomonė tokiais atvejais yra svarbiausia. Kalbu ne tik apie Kauno miesto ir rajono atvejį, bet ir apie kitus galimus jau suformuotų administracinių teritorijų perskirstymus. Ir čia esminį balsą turi ne tiek savivaldybių tarybos ar vyriausybė, o patys gyventojai. Todėl įstatymu turi būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, kad būtų atsižvelgta į visų tos teritorijos gyventojų nuomonę, nes tai konkrečiai palies jų gyvenimą, kartais gali nulemti netgi jo kokybę“, - sako vienas pataisos teikėjų socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Įstatymo pataisos rengėjų nuomone, labai svarbu, kad keičiant administracinių teritorijų ribas, dešimtadalis ar dar mažiau gyventojų neapspręstų visos teritorijos gyventojų likimo. Įstatymo pakeitimu siekiama nustatyti, kad apklausa būtų laikoma įvykusia tuomet, jeigu balsuoja daugiau nei pusė balsavimo teisę turinčių tos teritorijos gyventojų.

Close