A. Visockis: Konservatoriai nusitaikė į tiesioginius merų rinkimus.

A. Visockis: Konservatoriai nusitaikė į tiesioginius merų rinkimus.

Dar visiškai neseniai iš dešinės (konservatorių, liberalų) pusės girdėjome pažadus ir karštligiškus pasisakymus apie daugiau demokratijos, didesnio savarankiškumo bei sprendimų priėmimo suteikimą savivaldai. Buvo galima patikėti, tiesa, labai trumpai. Seimo daugumai apšilus kojas, kalbos ryškiai neatitinka darbų. Dar blogiau, pasikėsinta į visuomenėje pripažintus tiesioginius merų rinkimus.

Suprantama, konservatoriams griauti visada sekėsi geriau nei kurti, tą matome ir šiandieniniuose procesuose dėl tiesioginių merų rinkimų. 2015 metais konservatorius, Kauno miesto meras, A. Kupčinskas prapylė tiesioginius mero rinkimus V. Matijošaičiui. Vėliau iš A. Kupčinsko kilo iniciatyva kreiptis išaiškinimo į Konstitucinį teismą dėl tiesioginių mero rinkimų teisėtumo. Na, o įdomumo dėlei dar viena iškalbinga aplinkybė apie dviveidiškumą. A. Kupčinskas būdamas Kauno miesto meru pats Seimui siūlė įteisinti tiesioginius merų rinkimus dar 2011 metais.

Labai panašu, kad įtakingas konservatorius A. Kupčinskas praradęs solidžią mero kėdę iš nevilties ir desperacijos ėmėsi sąskaitų suvedinėjimo, neįvertindamas kokio reikšmingumo šis klausimas yra iš tiesų… Visų žiniai, krepimąsi į Konstitucinį teismą palaikė visa konservatorių partijos grietinėlė, kuri dabar jau sakosi, kad palaiko tiesioginių merų rinkimų idėją. Ir persigalvoti taip iškart visiems.

Visuomenėje tiesioginiai merų rinkimai pritapo, apie 80 procentų žmonių palaiko būtent tokį rinkimų būdą. Žmonėms jau seniai nusibodo, kai meras išrenkamas tik saujelės tarybos narių. Savivaldybės gyventojai nori patys išsirinkti lyderį, ne kitų išrinktą merą. Po įvestų tiesioginių mero rinkimų savivaldos įgavo daugiau stabilumo, gyventojai aktyviau dalyvauja rinkimuose, atsirado daugiau demokratijos.

Neabejoju, grįžus prie senesnio merų rinkimo modelio bus sumažinta demokratija, savarankiškumas ir suduotas didžiulis smūgis žmonių pasitikėjimui. Netrukus pamatysime, ar seimo dauguma turės pakankamai sveiko proto išspręsti šį klausimą ar tiesiog tėkš žmonėms į veidą vedini siaurų partinių sumetimų.

Labai tikiuosi, kad socialdemokratų frakcija Seime dės visas pastangas, kad būtų konstitucijoje įtvirtinti vieną kartą ir visiems laikams tiesioginiai merų rinkimai. Kovokime už didesnę demokratiją ir neleiskime jos trypti konservatoriams.

LSDP Marijampolės skyriaus informacija

Susiję straipsniai

Close