Karolis Podolskis. Savivaldybės reforma, gatvių tvarkymas, renovacija ir kt. (kalbina "Miesto laikraštis")

Karolis Podolskis. Savivaldybės reforma, gatvių tvarkymas, renovacija ir kt. (kalbina „Miesto laikraštis“)

„Miesto laikraščio“ klausimai savivaldybės administracijos direktoriui Karoliui PODOLSKIUI

- Jau geras pusmetis kaip reorganizuota savivaldybės administracijos struktūra. Kokią pertvarkos naudą jaučiate Jūs, administracijos direktorius, kaip pertvarka atsiliepė gyventojų aptarnavimui?

- Mano nuomone pertvarka 100 proc. pasiteisino. Departamentų funkcijas perėmė kompetentingi, ilgametę patirtį sukaupę skyrių vedėjai. Sprendimus galime priimti greičiau, procesai tapo aiškesni, gyventojų aptarnavimas tapo sklandesnis ir operatyvesnis tiek teikiant paslaugas vieno langelio principu, tiek pateikiant informaciją socialinėje erdvėje.

- Kodėl užtruko Kauno gatvės remontas, ar, savivaldybei paskelbus, kad gatvė bus išasfaltuota iki lapkričio 10 dienos ir kelininkams ėmus skubėti, dėl to nenukentės darbų kokybė? Gal buvo padaryta klaidų pasirenkant rangovą?

-Kauno gatvės asfaltavimo užbaigimui yra pasirengta pilnai. Tai mūsų pagrindinė gatvė, todėl visos detalės turėjo būti apgalvotos kruopščiai, tiek pagrindiniai saugumo, tiek patekimo į kiemus, tiek darnaus transporto judėjimo klausimai. Šiuo metu Kauno gatvės atkarpoje yra belikę pabaigti užkloti dangą, kas bus padaryta artimiausiu metu, toliau lauks Kudirkos gatvės atkarpa iki sankryžos bei jau kitais metais - šaligatvių sutvarkymo darbai.

- Savivaldybės pranešimuose apie tvarkomas gatves dažniausiai figūruoja Kauno ir R. Juknevičiaus gatvės. Ar kitoms tvarkyti šiemet neskirta lėšų, ar darbai tokie smulkūs, kad apie juos neverta informuoti? Išvardinkite, kokios gatvės dar buvo tvarkomos, kas padaryta/daroma kaimiškose savivaldybės vietovėse?

- Sakyčiau atvirkščiai – komunikacijai, įgyvendinant infrastruktūros darbus, skyrėme dėmesio kaip niekad ankščiau, o darbų padaryta tikrai nemažai:

Marijampolės mieste vykdomas Žaltyčio, Medžiotojų, Narto, J.Totoraičio, Geležinkelio, V.Kudirkos, R.Juknevičiaus II-ojo pravažiavimo ir Kokolos gatvių rekonstravimas.

A.J.Greimo, Yliaus, Mikalinės gatvių – nauja statyba, Liepynų, Knygnešių, Dzūkų gatvių – kapitalinis remontas.

Kaimiškose seniūnijose – Šunskų sen. Dielinės ir Grybinės k. Mikulių gatvė – kapitalinis remontas, Mokolų k. Sedulos g. – kapitalinis remontas.

Marijampolės sen. Igliškėlių mstl. Javaravo g – kapitalinis remontas (įrengta a/b danga).

Liudvinavo sen. Vaitiškų k. kelias – kapitalinis remontas (įrengta a/b danga); Liudvinavo mstl. J.Akelaičio g. – kapitalinis remontas (bus įrengta a/b danga).

Igliaukos sen. Daukšių k Kapų g, kelias Marijampolė-Daukšiai-Varnupių kaimo kapinės, Daukšių mstl Aušros g. – kapitalinis remontas (bus įrengta a/b danga).

Įrengta kelio Puskelniai-Tautkaičiai Sasnavos seniūnijoje atkarpa bei kelio Dambrauka-Nendriniškiai-Puskelniai Marijampolės seniūnijoje atkarpa danga – skaldos-žvyro mišiniys.

Daugelyje seniūnijų kelių su žvyro danga buvo atliktas paprastasis remontas.

- R. Juknevičiaus gatvėje, prie kelių daugiaaukščių, žaliosios vejos sąskaita įrengiama automobilių stovėjimo aikštelė. Ar tai tas atvejis, kai gyventojai sutvarkė namams priskirto sklypo dokumentus, sudėjo savo pinigų, o likusią sumą skyrė savivaldybė? Kiek šiemet įrengta tokių aikštelių, kokių dar darbų ir už kokias lėšas atlikta daugiabučių namų kiemuose?

- R.Juknevičiaus gatvėje prie namo Nr. 19 šiais metais įrenginėjama automobilių stovėjimo aikštelė. Namo gyventojai susitvarkė savo namo sklypo dokumentus, pasirengė projektinę dokumentaciją ir dalinai prisidėjo prie automobilių stovėjimo aikštelės įrengimo darbų.

Tokiu būdu, kai gyventojai praplečia savo namo automobilių stovėjimo aikšteles prieš tai susitvarkę namo sklypo dokumentus, pasirengę projektinę dokumentaciją bei prisidėję prie aikštelės statybos darbų buvo įrengtos aikštelės – Kauno gatvėje, Draugystės gatvėje.

Paprastojo remonto darbai automobilių stovėjimo aikštelėse prie daugiabučių (kai nereikia projektinių dokumentų parengimo) gyventojams susitvarkius sklypo dokumentus ir prisidėjus prie statybos darbų atlikti – prie R.Juknevičiaus Nr. 18, Vytenio g. Nr. 14, Kosmonautų Nr. 28, Vytauto g. Nr. 62, Kokolos g. Nr. 5 ir Parko g. Nr.12.

- Atliekų konteinerių aikštelių išdėstymo schema jau buvo patvirtinta, tačiau jos įgyvendinimas nejuda iš vietos. Sklinda kalbos, kad projektas per brangus. Ar jis bus įgyvendintas ir kada?

- UAB „Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras“ įgyvendina projektą „Marijampolės regiono komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra“.

Projekto biudžetas - 4 477 307 eurai. Įgyvendinus projektą bus užtikrintas tinkamas komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų teikimas. Viena iš projekto įgyvendinamų veiklų yra konteinerių aikštelių įrengimas/rekonstrukcija ir konteinerių įsigijimas konteinerių aikštelėms.

Projekto metu bus įrengtos 685 (naujai įrengtų – 242, rekonstruotų - 443) konteinerių aikštelės, kurios pagerins atskiro antrinių žaliavų, maisto ir tekstilės surinkimo sąlygas.

2018-09-28 Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) sprendimu pirkimas buvo nutrauktas dėl galimo tiekėjo neatitikimo kvalifikaciniams reikalavimams, dėl to pakartotinį konteinerinių aikštelių įrengimo  pirkimas bus skelbiamas artimiausiu metu. Pirkimo ir vertinimo procedūros gali trukti apie 2 mėn., dar 2 mėn. turi teisę pirkimo procedūras vertinti APVA. Gavus APVA pritarimą, bus pasirašoma sutartis su rangovu.

Projekto veiklų pabaiga – 2019-11-30. Projekto finansavimo pabaiga – 2019-12-31. Kiek mums žinoma, ministerijose jau aptarinėjama galimybė ir numatoma projekto įgyvendinimą pratęsti  iki 2023 m.

- Pašešupio parkas šiemet gerokai praretintas: iškirsti persenę, pavojų kėlę medžiai, nemažai krūmynų. Gyventojai pasigenda tolimesnių veiksmų – kodėl sustota, kada numatyta pradėti parko atnaujinimą, kiek jis truks, iš kokių lėšų bus finansuojami darbai?

- Šiuo metu baigiamos ekspertuoti atskiros projekto dalys, o darbai prasidės kitais metais. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos bei Marijampolės savivaldybės administracijos lėšomis.

- Marijampoliečiai vis dar tiki, kad miestas turės deramą sporto/daugiafunkcinę areną, kurioje bus galima rengti aukščiausio lygio krepšinio, tinklinio, kitų sporto šakų varžybas, organizuoti daug žiūrovų sutraukiančius koncertus, kitus renginius. Kada to sulauksime. Kokie numatomi artimiausi žingsniai šia linkme, gal bus skelbiamas projektų konkursas?

- Šiuo metu ruošiamės architektūrinės idėjos konkurso skelbimui. Gavę arenos architektūrinius pasiūlymus – vizualizacijas, atsirinksime vieną nugalėtoją. Planuojame pasiūlymus turėti ir su jais visuomenę supažindinti kitų metų pradžioje.

Toliau bus rengiamas techninis projektas. Sklypas Vokiečių gatvėje tam yra suformuotas, todėl statybos darbai galėtų prasidėti apie 2020 metus.

- Akis bado buvusių vaikų globos namų keturių aukštų pastatas šalia Marijonų gimnazijos, kultūros paveldo objektu paskelbta buvusi P. Armino mokykla užkaltais langais ir durimis. Kaip ketinama panaudoti šiuos pastatus, kas rūpinasi, kad jie atgytų arba būtų nugriauti?

Buvęs vaikų globos namų keturių aukštų pastatas šalia Marijonų gimnazijos nėra savivaldybės nuosavybė. Jis priklauso Valstybiniam turto bankui, todėl iš mūsų pusės būtų paraginimas atitinkamoms institucijoms greičiau priimti sprendimus, ar dėl pastato pardavimo ar kito įveiklinimo būdo. Taip palikti likimo valiai valstybės pastatai negali būti.

Dėl buvusios P. Armino mokyklos mūsų pozicija nesikeičia – tas pastatas vaiduoklis savivaldybei nereikalingas. Jeigu Kultūros paveldo departamentas nebūtų sustabdęs procedūrų, toje vietoje jau šiuo metu būtų stovėjus daugiafunkcinė sporto arena.

Šiuo metu esame atlikę to sklypo kartu su pastatu turto vertinimą. Pastatas bus pardavinėjamas aukcione, galbūt atsiras verslininkų, kurie matys to sklypo įveiklinimo viziją išlaikant vertingąsias kultūrines savybes, jeigu ne - toliau lauksime kol pastatas realiai pradės griūti, gal tada pasikeis valstybės pozicija ir bus leista savivaldybei susitvarkyt tokius apleistus sklypus. Šiuo metu mes rūpinamės pastato priežiūra.

- Miestelėnai pastaruoju metu nemato renovuojamų daugiabučių namų. Ar šitas procesas baigtas,  o gal rengiamasi kitam senų pastatų atnaujinimo etapui, kiek, pavyzdžiui, daugiabučių numatoma renovuoti 2019-aisiais, kiek jų atnaujinta besibaigiančiais metais, kaip savivaldybės administracija skatina šį procesą?

2018 metais buvo  atnaujinti 5 daugiabučiai namai. 15 daugiabučių namų atnaujinimui yra parengti dokumentai, gautas gyventojų pritarimas ir kreiptasi į finansų įstaigą dėl projektų finansavimo.

Gavus teigiamą atsakymą, projektai galės būti pradėti įgyvendinti. Statybos rangos darbai turėtų būti pradėti 2019 m. II – III ketvirtyje.

Paraiškos daugiabučiams namams modernizuoti teikiamos pagal Ministerijos paskelbtą kvietimą ir jame nurodytą tvarką. Paraiškas turime pateikti iki 2019 m. vasario 1 d.

Šiam kvietimui esame parengę dar 16 daugiabučių namų atnaujinimo investicijų planų, yra įvykę jų viešieji aptarimai.

Procesas yra įsibėgėjęs, nuolat konsultuojame būsto sektoriaus dalyvius daugiabučių namų modernizavimo klausimais, organizuojame daugiabučių namų atnaujinimo investicijų planų rengimą, dalyvaujame viešuose jų aptarimuose, skiriame projektų įgyvendinimo administratorių.

- Prieš kelis metus vienose iš Marijampolės kapinių buvo numatyta statyti kolumbariumą, rengtas jo projektas. Kada toks objektas galėtų atsirasti mūsų mieste, ko tam reikia?

- Sklypas kolumbariumo statyboms naujose kapinėse yra numatytas, ieškome pirmiausia privataus investuotojo, kuris galėtų užsiimti tokio projekto vystymu.

- Marijampoliečiai apgailestauja, svečiai stebisi, kad centrinėje miesto aikštėje nėra laikrodžio – jis prieš porą metų išmontuotas, o esantis ant pašto pastato ne tik mažai pastebimas, bet ir rodo nežinia kokį laiką. Kaip galima būtų išspręsti šią problemą, kada į aikštę bus grąžintas laikrodis?

- Ačiū už pastabą, laikrodžio grąžinimo klausimą bei koks tas laikrodis ir kurioje vietoje jam būtų geriausia stovėti – apsvarstysime artimiausiu metu.

- Pradėjo veikti Danijos langų gamybos įmonė. Ar jos darbuotojų pajamų mokestis jau papildė savivaldybės biudžetą?

- Rekvizitai.lt duomenimis, 2018 m. rugpjūtį įmonėje UAB „Dovista“ dirbo 108 darbuotojai, jiems buvo mokamas vidutinis 1382 eurų atlyginimas prieš mokesčius. Įvertinant planuojamą įmonės plėtrą ir būsimą darbuotojų poreikį tikimės, jog ir GPM dalis tenkanti savivaldybei nuo čia dirbančių darbuotojų didės.

Susiję straipsniai

Close